Учените са на прага на революционно откритие за яйчниците

Схващането за определения брой яйцеклетки може и да се опровергае

27 Април 2017 г.
Учените са на прага на революционно откритие за яйчниците

Снимка: Guliver / iStock

Учените са открили първото доказателство, че човешкият яйчник може да произвежда нови яйцеклетки в зряла възраст.

Ако бъде потвърдено, откритието ще преобърне възприетата представа, че жените се раждат с определен брой яйцеклетки и че тялото няма капацитета да увеличи производството им. До момента това беше основното ограничение пред продължителността на живот на женската репродуктивна система. В случай че откритията се докажат, ще се увеличи възможността за нови видове лечение, които да позволят на по-възрастни жени да заченат или на по-млади да се справят с репродуктивните си проблеми.

Малкото проучване, включващо раковоболни пациенти, показва, че в биопсиите от яйчниците на млади жени на химиотерапия има по-висока гъстота на яйцеклетки, отколкото при здрави жени на същата възраст.

Проф. Евелин Телфър, която е ръководила проучването в Университета на Единбург, казва: „Това беше нещо забележително и напълно неочаквано. Изглежда, че тъканта беше образувала нови яйцеклетки. Правилото е, че човешкият яйчник има определена популация от яйца и не се формират нови.“

Първоначално екипът ѝ се ориентирал към изучаване на това защо лекарството ABVD не предизвиквало проблеми с плодовитостта, както много други видове химиотерапия.

Макар че изследването звучи обещаващо, Телфър предупреждава да не се поддаваме на готовността на някои клиники да предлагат ново лечение, преди науката да се е изказала категорично.

„Толкова много не знаем за яйчниците. Трябва да сме много внимателни, преди да започнем с клиничните приложения.“

Откритията бяха посрещнати със смесица от въодушевление и скептицизъм.

„Мисля, че тези открития и разбирането на механизма, по който действат нещата, може да открият път за развитие на нови терапии за плодовитост или да увеличат репродуктивните възможности на жените със създаването на нови фоликули в яйчниците“, казва Кени Родригез-Уолберг, старши сътрудник в Университетска болница Каролинска в Стокхолм. „Изглежда, че яйчникът действително е много по-сложен и многостранен орган, отколкото сме предполагали или очаквали, със заложен капацитет за обновяване.“

Други, включително Дейвид Албертини, лабораторен директор на Центъра за човешко възпроизводство в Ню Йорк, са по-малко убедени. „Честно казано, мисля, че има много други начина, по които може да се обяснят резултатите, като само един от тях е, че се произвеждат нови яйцеклетки“, казва той.

Друго възможно обяснение може да е това, че яйцеклетките вече са били там и са се появили на повърхността, когато яйчникът е бил стресиран по време на лечението, или че фоликулите на яйцеклетката се разделят на две или повече части заради увреждане при лечението. Резултатите трябва да бъдат разглеждани като любопитен факт, а не като откритие, докато не са повторени и изследвани допълнително, смята Албертини.

Проучването сравнило биопсиите на пациенти с лимфом на Ходжкин, на осем от които било дадено ABVD и на три – по-силна комбинация медикаменти (OEPA-COPDAC), за която е известно, че причинява проблеми с фертилността, с проби от десет здрави жени.

Пациентите, преминали през лечението с ABVD, имали между два и четири пъти повече видими яйцеклетки в тъканта на яйчниците, отколкото контролната група, а тези с другото лекарство имали много по-малко. „Говорим за голямо увеличение, не просто за няколко“, казва Телфър. „Нямаме друго обяснение освен това, че са произведени нови яйцеклетки.“

Телфър признава, че изследването няма достатъчно доказателства, че се появяват нови яйцеклетки, но това ѝ е любимото обяснение, защото се връзва с останалите следи, които имат.

Яйцата на пациентите с лекарството ABVD изглеждали по-млади – по-скоро като яйцеклетки на момичета в предпубертетна възраст, което съвпада с идеята, че са новоформирани и не са се развили напълно.

Преди време екипът на Телфър е открил популация на стволови клетки в яйчниците, от които може да се отгледат нещо като яйцеклетки в лабораторни условия. Но все още не е ясно дали това са функциониращи яйцеклетки, които може да бъдат оплодени. А и по принцип други учени оспорват съществуването на запас от стволови клетки в яйчниците.

Ник Маклън, професор по акушерство и гинекология в Университета в Саутхемптън казва, че работата на колегите му „повдига повече въпроси, отколкото дава отговори“.

„Страшно спорна е тази работа. Евелин изхожда от това, че там съществуват стволови клетки. Това ново изследване може и да е някакво доказателство, че такова нещо е възможно.“

Маклън подкрепя опасенията на Телфър, че някои клиники прекалено бързат да се нахвърлят на всяка интервенция, която може да увеличи процента на успешните им лечения. „Притеснението е, че клиниките бързат да вземат всичко, което може да подобри инвитро оплождането. На този етап няма доказателства, че тези медикаменти ще подобрят шансовете за хора, които не отговорят добре на лекарствата за инвитро.“

Източник: The Guardian

Новини

Фойерверки в яйцеклетката

Здраве

Пералнята пречи на фертилността

Здраве

Месецът на зачеване влияе на успеха в училище

Още от Здраве

Много фактори могат да провокират алергия по време на бременността.

Снимка: Shutterstock

Алергии и астма по време на бременност

Някои хора се дразнят дори от най-слабия шум – не ги съдете!

Снимка: Shutterstock

Чувствителност към шумове: как да облекчите мизофонията

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

Образование

10 неща, които подобряват ученето в училище

Доказано от учените: Ето какво помага на децата да повишат своя успех

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

С играчките детето пресъздава различни житейски ситуации

То показва не само това, което вижда, но и личния си опит: какво научаваме

Майка, която се държи за главата. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да реагирате на детските кризи

След всяка от тях, хлапето пораства ( част II)